Anglesit

Některé minerály nebo drahé kameny se vyskytují hojně a najít je ve volné přírodě tedy nemusí být žádný větší problém. Pokud tedy víte, kde který kámen či nerost hledat. U některých minerálů je ale jejich nalezení podobné tak trochu zázraku. K takovým vzácným nerostům patří také anglesit.

  • Za nejkrásnější krystaly anglesitu jsou považovány ty, které se našly v oblasti jižní Sardinie a Tunisu.
  • V České republice se anglesit objevil například ve Zlatých Horách, v okolí Jihlavy či Příbrami.
  • Na Slovensku v okolí Banské Štiavnice.

Přesto, že je minerál anglesit ve své přírodní podobě velice krásný, nehodí se pro šperkařský průmysl. Nemá dostatečnou tvrdost a je nepříznivý k našemu zdraví.

Přírodní síran olovnatý

Z vědeckého hlediska je anglesit přírodní sloučeninou síranu olovnatého. Vyskytuje se v několika barevných variantách. Krystaly anglesitu mohou být bezbarvé, nažloutlé až diamantově lesklé. Vždy jsou průhledné. Jednotlivé krystaly sebou vzájemně prorůstají a tím se ještě více posílena jejich dokonalá krása. Anglesit je síran, který není rozpustný ve vodě a v alkoholech, ale dobře se rozpouští v kyselině dusičné, chlorovodíkové a kyselině sírové.

  • Využití anglesitu není příliš široké.
  • Vzhledem k tomu, že obsahuje olovo, nedoporučuje se nosit ho tak, aby byl v přímém styku s pokožkou.
  • Může být pro lidský organismus toxický.

Pro šperkařství se nehodí i z dalších důvodů. Jedním z těch nejpodstatnějších je fakt, že nemá potřebnou tvrdost a odolnost. To brání jeho dalšímu zpracování.

Využití anglesitu

Jak tedy anglesit v běžném životě využít? Můžete ho zakomponovat například do nějaké originální dekorace. Nebo ho mít prostě někde vystavený jako krásnou ukázku toho, co vše dokáže vytvořit příroda.

  • Jedna zajímavost na závěr – rozdrcený anglesit se dříve používal jako přísada do divadelních líčidel. Pokud se rozmíchal s olejem a přidal do šminek, pak zabránil jejich vysychání. Na pleť herců to ale příliš příznivé účinky pochopitelně nemělo.