Solné lampy

Nejprodávanější

15 položek celkem
Solný svícen na svíčku HVĚZDA - přírodní leštěný - 0.8 kg solná lampa Kód: 57788
Solný svícen na svíčku KVÁDR - přírodní leštěný - 1.2 kg solná lampa Kód: 57787
Solný svícen na svíčku RŮŽE - přírodní leštěný - 0.8 kg solná lampa Kód: 57786
Solný svícen na svíčku KOULE - přírodní leštěný - 0.8 kg solná lampa Kód: 57785
Solná lampa bílá 1 kg - LED světlo
Výprodej
269 Kč –29 %
Solná lampa bílá 1 kg - LED světlo
IHNED k odeslání (>10 ks)
189 Kč
Kód: 38138
Solná lampa oranžová 1 kg - LED světlo
Výprodej
269 Kč –29 %
189 Kč
Kód: 38137
Solná lampa elektrická KACHNA 2.7 Kg #11
883 Kč
Kód: 17429
Solná lampa elektrická ANDĚL 3 Kg #06
890 Kč
Kód: 17428
Solná lampa elektrická ryba - kapr - 3 Kg #05
890 Kč
Kód: 13933
Solný svícen na svíčku přírodní 0,9 - 1.5 kg - solná lampa
99 Kč
Kód: 3229
Solná lampa elektrická 4 - 7 kg
Výprodej
629 Kč –31 %
Solná lampa elektrická 4 - 7 kg
IHNED k odeslání (>10 ks)
429 Kč
Kód: 3222
Solná lampa elektrická 2.5 - 4 kg
Výprodej
399 Kč –27 %
Solná lampa elektrická 2.5 - 4 kg
IHNED k odeslání (>10 ks)
289 Kč
Kód: 3221
Solná lampa elektrická 1.8 - 2.5 kg
Výprodej
289 Kč –18 %
Solná lampa elektrická 1.8 - 2.5 kg
IHNED k odeslání (>10 ks)
235 Kč
Kód: 3220
Solná lampa elektrická koule 3 - 6 Kg - planeta
707 Kč
Kód: 3179

Solné lampy: účinky na organismus a správný výběr

Solné lampy se staly velmi oblíbeným doplňkem interiérů. Na jedná straně se totiž jedná o zajímavou dekoraci, která svým uklidňujícím světlem vytvoří doma příjemnou atmosféru. Na druhé straně se mluví o blahodárných účincích, které má solná lampa z himalájské soli na lidský organismus – a to zdaleka nejen pro alergiky nebo astmatiky.

Výroba solné lampy

Solné lampy se vyrábí z velkého bloku himalájské soli, který může být ponechán ve své přírodní podobě, případně je opracován do geometrických či jiných tvarů. Do krystalu je následně vyvrtán otvor pro svíčku nebo žárovku. Pokud se jedná o elektrickou solnou lampu, dojde ještě k upevnění na dřevěný podstavec.

Funkce solné lampy

Hlavním důvodem, proč jsou solné lampy tolik oblíbeným doplňkem v domácnostech, je kombinace dekorativních a zdravotních výhod.

Solná lampa jako dekorace

Solná lampa není určena jako hlavní svítidlo, ale doplněk, který ve vašem bytě dokáže vytvořit příjemnou atmosféru. Kromě obýváku se hodí také do ložnic, kanceláří nebo dětských pokojů. Vytváří jemné a měkké světlo, které je vhodné pro nerušenou relaxaci a meditaci, sledování televize nebo romantické chvíle s partnerem či partnerkou. Pomáhá navodit psychickou pohodu, pocit harmonie a uklidnění, který oceníte po náročném pracovním dnu.

Elektrická solná lampa také může být nápomocna vaším dětem při usínání. Teplé a tlumené světlo pomůže dětem překonat strach ze tmy, ale zároveň neruší svou intenzitou. Solná lampa navíc může příznivě ovlivnit kvalitu spánku.

Solnou lampu můžete vybírat v různých tvarech a velikostech. Liší se také barva – nejčastěji se jedná o odstíny růžové nebo oranžové.

Solná lampa jako ionizátor vzduchu

Iony jsou částice s elektrickým nábojem, které se nachází všude kolem nás. Pozitivně nabité ionty (kationty) jsou považovány za škodlivé pro lidský organismus, zatímco negativně nabitým iontům (anionty) bývají přisuzovány příznivé účinky. To je důvod, proč se řada lidí po bouřce cítí lépe. Kvůli činnostem člověka ovšem ve vzduchu začínají převažovat kationty – především ve velkých městech, znečištěných oblastech a bohužel také v našich domovech.

Účinků aniontů se využívá v ionizátorech a čističkách vzduchu. Solná lampa přitom může být příjemnější a výrazně levnější alternativou k drahým elektronickým přístrojům. I solná lampa totiž funguje jako ionizátor vzduchu. Na svůj povrch přitahuje vodní páru, které se při zahřívání lampou odpařuje jako solný roztok a vytváří negativně nabité ionty. Tento efekt se zesílí, pokud je lampa zahřívána svíčkou nebo žárovkou.

Příznivé účinky solné lampy na zdraví

  • Zvýšení kvality vzduchu. Solná lampa je využívána při tzv. haloterapii, která je vhodná při respiračních a kožních onemocněních. Pomocí solné lampy si doma můžete vytvořit podobné prostředí jako v solné jeskyni. Výsledkem je lepší kvalita vzduchu a často také zmírnění alergií, astmatu a dalších chorob souvisejících s dýchacím ústrojím. Podle některých názorů solná lampa také pomáhá zbavit ovzduší různých patogenů a jiných škodlivin.
  • Zlepšení nálady. Světlo ze solné lampy přispívá k psychické pohodě a uklidnění. To ovšem není jediný pozitivní vliv na naši náladu. Záporné ionty, které vytváří solná lampa, mohou zvyšovat hladinu serotoninu – chemické látky podílející se na regulaci nálady. Díky tomu se budete cítit spokojenější a šťastnější.
  • Snadnější usínání. Tlumené světlo pomůže vytvořit prostředí příjemné k usínání. Proto je solná lampa vhodnější než jasnější světelné zdroje. Ionizovaný vzduch navíc může dále pozitivně ovlivnit spánek, a to především u osob trpících dýchacími obtížemi.

Čištění solné lampy

Ačkoliv je životnost solné lampy velmi dlouhá, vyžaduje také občasnou údržbu. Stačí otření prachu hadříkem (nejlépe suchým), případně použít vysavač s vhodným nástavcem. Před čištěním počkejte na vychladnutí lampy. Elektrickou verzi nezapomeňte vypojit ze zásuvky.

 

Detailní popis Himálajské soli najdete zde: Sůl Himálajská