Andalusit

Andalusit tajemný drahý kámen a jeho použití

Drahé kameny mají od pradávna svá tajemství, do kterého jsou zahaleny. Mnohdy je až nepochopitelné, jak vznikají a co vše se dá s nimi podniknout. Úplně poprvé byl tento skvost popsán ze španělského masívu Ronda, ve vesnici Andalusii, což se v podstatě dostáváme k jeho jménu. A kdo stojí za jménem krásného minerálu? To byl v roce 1789 Jean Delamétherie. Ono ani není důležité, kdo ho pojmenoval, to je pouhá vsuvka, ale spíše to, že existuje a i jeho poselství je velmi zajímavé, stejně tak jako jeho barva nebo struktura.

Jsou samozřejmě i další místa a státy, kde se může nalézt a potěšit. Skupiny krystalů ve tvaru čtyřbokého hranolu pochází z lokality Lisenz v Tyrolsku. Stranou nezůstává ani okolí poutního města Santiago de Compostela v Galicii. Tady stojí za zmínku, že v minulosti se z něho vyráběly různé upomínkové předměty, které měly potěšit přicházející poutníky. Setkáte se s ním i v USA, Austrálii a pozor ani naše republika nezůstává s výskytem andalusitu pozadu.

Vzniká v plodových břidlicích a rohovcích, které zase vznikly kontaktní metamorfózou jílovců. Zkrátka příroda je skutečně mocná. Regionálně se dá objevit v metamorfovaných horninách, ve svorech a v rulách. Sloupcovité krystaly mohou dosahovat i několik desítek centimetrů. Má mnoho různých barev, ale můžete se setkat i s neprůhlednou variantou.

Přirozeně i jemu je přisuzována tajemná moc a pro toho kdo ho vlastní, tak může přinést jisté benefity na životní cestě. Například může ovlivnit nerozhodnost a rozhodně podpořit vás v tom, abyste byli realisté s jasným cílem. Dokáže údajně ovlivnit i zdravotní stránku a v první řadě se zaměřuje na střevní a žaludeční potíže. Překyselení organismu pro něho není překážkou a dotyčnému se uleví od nepříjemných pocitů.

Je zaměřen spíše na posílení trávicího traktu, tudíž dokáže pomoci v odbourání škodlivých látek z těla. A to jak již je známo, tak to ovlivní pleť i celkově vizáž jedince.

Rovněž je součástí složek, které se používají na výrobu speciální žáruvzdorné a chemicky i mechanicky odolné keramiky. Ta svým vzhledem je velmi podobná porcelánu. Používá se na výrobu zapalovacích svíček, izolátorů a různých obráběcích nástrojů.