Zkamenělé dřevo

Příroda dokáže vykouzlit nádherné komponenty pro tvoření. Mezi takové skvosty patří přirozeně drahé kameny, ale i například neobyčejné dřevo. Tentokrát zavítáme pod zem, kde objevíme původ zkamenělého dřeva. Můžeme se také setkat s názvy, jako jsou fosilní dřevo nebo araukarit. Toto zkamenělé dřevo vzniká mineralizací původního organického materiálu. Dřevo, které je uloženo pod sedimenty, tak je v podstatě chráněno tím, že k němu neproudí kyslík. Veškeré minerální vody, které mají snahu se k němu dostat, tak proudí přes sedimenty a tím ukládají v rostlinných buňkách minerály. Postupně tak dochází ke vzniku zkamenělé kopie původního dřeva. Když se postupně promění všechny organické části dřeva na minerály, tak lze získat jedinečné zkamenělé dřevo. Je nádherné, protože v něm je zachováno kouzlo, které upoutá na první pohled původní strukturou a to i jasně znatelných letokruhů a suků. Tyto jedinečné kousky se poté stávají různými dekoracemi nebo materiálem pro další výrobu.  

 

Nejprodávanější

Tromlovaný kámen zkamenělé dřevo XL velikost 30 - 45 mm - Brazílie #508
 
od 70 Kč
Tromlovaný kámen zkamenělé dřevo XL velikost 30 - 45 mm - Austrálie #379
 
od 99 Kč
zkamenele drevo 45 50 2
Hmatka Zkamenělé dřevo 45 - 50 mm placička #123
IHNED k odeslání (>10 ks)
Kód: 43525
 
129 Kč
5 položek celkem
zkamenele drevo 45 50 2
129 Kč
Kód: 43525
zkamenele drevo 40 45 2
109 Kč
Kód: 43521
zkamenele drevo 35 40 2
89 Kč
Kód: 43503

Tři typy zkamenělého dřeva

  • V prvním případě se jedná o pouhý otisk dřeva. Často se jedná o výlitky dutých kmenů nebo vnějších povrchů stromů.
  • Ve druhém případě se setkáme s karbonizací a ta probíhá právě v prostředí, kde jednoznačně chybí kyslík.
  • V posledním typu se setkáváme s fosilizací a zde se do dřeva dostávají anorganické látky z okolních přírodních hornin. Kmen stromu doslova nasákne různé sloučeniny, mezi které patří například uhličitan vápenatý, oxid křemičitý a mnohé další. Nechybí železo, mangan, hliník a rovněž i další kapaliny.

Trochu legend, mýtů i magie

Každý kousek zkamenělého dřeva je opravdový unikát, což je stejné jako u přírodních kamenů. Svým barevným provedením i strukturou dokáže bezpochyby okouzlit.  Zkamenělé dřevo je vysoce odolné a pevné, dá se ovšem skvěle leštit i brousit. Není ani divu, že kolem něho vzniká tolik mýtů. Traduje se, že je symbolem života, síly a uzdravení. Možná dokonce prodlužuje život, podporuje celkovou fyzickou i emociální stabilitu. Araukarity jsou dokonce strážci finančních prostředků, a tudíž dokáží vyřešit finanční potíže. Ať je to tak či onak, zkamenělé dřevo bude vždy zahaleno tajemstvím a je nádherným výtvorem samotné přírody.