Baryt

Drahé kameny se mnohdy tvarují do podoby, která se líbí lidem. Ovšem když začne tvarovat sama příroda, tak se takovému úkonu nic nevyrovná.

Už nemusíte počítat ovečky. Pokud trpíte nespavostí, tak by se vám určitě hodil šperk nebo dekorativní kámen, jehož základem je drahý kámen Baryt. Ten je také hodně známý tím, že když se silně zahřeje, tak bude světélkovat, což samozřejmě není jeho jediná zajímavost. Je ale pravdou, že díky tomu si vysloužil přezdívku, které navíc přispěla ještě jeho velká váha - svítivá koule z Bologně. Baryt je slovo, které se v řečtině překládá jako těžký.

Další zajímavostí je, že neobsahuje žádný kov, ale jeho hustota odpovídá železným rudám. Co tedy vlastně tento kámen je? Je to přirozený síran barnatý, který se ovšem nabízí v různých barevných verzích. Může být červený, s odleskem žluté barvy nebo zase modravé a dokonce se mohou nalézt i čiré, nicméně ty jsou velmi ojedinělé.

Kde nalezne uplatnění

Nejvíce se používá při meditacích, ale také se traduje, že pomáhá při kreativní tvorbě nebo podporuje komunikační schopnosti. Pro cestovatele je nedílnou součástí jejich výbavy, protože údajně podporuje aklimatizaci a reguluje i smutnou náladu, zvláště když je někdo závislý na domově a stýská se mu. Když jsme úvodem nakousli tak trochu myšlenku, že není nutné při nespavosti počítat ovečky, tak skutečně je možné drahý kámen Baryt použít i při nespavosti nebo k ovlivnění různých duševních poruch. Také posiluje kosti a podporuje svalovou hmotu, což se děje skrze příval energie, který z něho sálá. To má samozřejmě i další vlnu vlivu na pleť i mozkovou činnost a vyrovnanost.

Čištění a dobíjení

Přirozeně lze kámen opět zakomponovat do výroby šperků nebo postačí i jeho malá přítomnost v blízkosti jedince. Baryt potřebuje očistu, jako jiné kameny a opět se můžete i v tomto případu spolehnout na proud čisté, vlažné vody. Jen pozor na dobíjení, které se neděje za pomoci slunečných paprsků, jako u jiných kamenů. Baryt nabíjíme zásadně ve stínu, právě mimo dosah sluníčka. Při nabíjení jej můžeme položit na drůzu křišťálu, poté bude mít větší efekt.