Šungit
Šungit a šungitová drť
- Šungit má velmi pestré využití.
- Základem ho dělíme do dvou skupin podle využití jeho vlastností.
Šungitová voda
- Mezi nejrozšířenější způsoby, jakými můžeme vodu obohatit o účinky šungitu je tzv. šungitová voda.
- Šungitová drť z vody odebírá chlor, amoniak, dusičnany a jiné nežádoucí látky.
- Dezinfikuje a obohacuje o stopové minerální prvky.
#ShowMore#
- Šungit má schopnost čistit vodu téměř od všech organických látek (včetně ropných produktů, fenolů a pesticidů), od mnohých kovů a nekovů, bakterií a jiných mikroorganismů.
- Jelikož voda, kterou pijeme, proniká do každé buňky našeho těla, je její kvalita důležitější než kvalita potravin.
- Šungit má tu skvělou vlastnost, že očistí vodu od zárodků plísní, odstraňuje z ní kal, příchutě i zápach, ale i těžké kovy.
- Také obohacuje vodu stopovými prvky, mění její energeticko-informační strukturu, čímž ji aktivuje a nabíjí.
Příprava Šungitová vody
Šungitovou drť vložíme do bavlněného hadříku a umistíme do hrnce. Přilijeme vodou a necháme projít varem cca 2-3 minuty, poté scedíme a necháme vychladnout. Tímto je šungit aktivován a připraven k používání.
- Pro přípravu Šungitové vody můžete kromě Šungitové drtě použít i Šungitovou pyramidu.
- Použijeme přibližně 2,5 litrovou průhlednou nádobu.
- Šungit položíme na dno a zalijeme ho chladnou odstátou nebo přefiltrovanou vodou.
- Účinky šungitu ve vodě se projeví už po 40 minutách, můžeme rovněž vodu dolévat, ale po 48 hodinách ji celou vyměníme, protože již ztrácí své vlastnosti.
Čištění šungitu
- Pro co nejlepší využití vlastností šungitu nelze zapomínat na jeho čištění. Možnosti čištění Šungitu je několik.
- Jedna z možností je ponořit šungit na cca 2 hodiny do roztoku sody a následně dobře omýt pod tekoucí vodou.
- Druhá možnost je šungit umýt a nechat vysušit na přímém slunečním záření a to jednou za dva týdny.
- Dále je dobré Šungitové kamínky vyměňovat. Ideální doba se odhaduje přibližně na půl roku. Staré kamínky určitě nevyhazujte, mohou ještě dobře posloužit v domácnosti (např. čištění vody v akváriu, pomoc při pěstování pokojových rostlin apod.).
Šungit je stále častěji skloňovaný kámen, který zaujme nejen, pestrým využitím, ale i svou historií.
Šungit a jeho původ.
Malá vesnička Sung v severozápadní části Ruska v oblasti Karélie se stala místem prvního historického objevení ložisek šungitu, podle níž získal pojmenování. Roku 1879 ho profesor A. A. Inostrancev definoval jako posledního člena rady amorfního uhlíku a zařadil do oficiálního katalogu nerostů.
Legendy o existenci šungitu a jeho zázračných vlastnostech však sahají již do 17. století. Jedna z nich popisuje příběh šlechtičny Xénie, která byla matkou osmi dětí. Sedm z nich zemřelo v kojeneckém věku. Říká se, že když Xénia objevila tajemství léčivého pramene, který protéká puklinami v "černém kameni" porodila zdravého syna. Ten se stal jedním z mocných carů Ruské říše Michaila Fjodoroviče Romanova.
Další legenda popisuje příběh ruského panovníka Petra I., který se dozvěděl o léčivých účincích této vody a nařídil ji vědecky prozkoumat. Výsledky výzkumu byly ohromující. Zjistilo se, že voda napomáhá při uzdravování různých nemocí - zánětlivá onemocnění, revmatismus, ekzémy, chudokrevnost, onemocnění srdce a jater, včetně psychických obtíží. Car Petr I. nařídil postavit blízko pramene palác a zřídit lázně, které se poprvé otevřely v roce 1714. Jistou dobu se těšily své velké oblibě, ale po smrti panovníka však upadly v zapomnění.
Mimo již popsané účinky, se šungit využívá v různých oblastech jako je harmonizace prostředí a meditace, ale například i v zemědělství, kde se používá jako regulátor půdy.