Tibetské misky

Tibetská miska je velmi starý hudební nástroj ve tvaru misky, který má široké hudební, terapeutické i spirituální využití. Poprvé se objevil v Nepálu v první polovině 3. tisíciletí př. n. l. a již tehdy byl využíván pro účely léčení.

Mísy mají mnoho tvarů a velikostí a každá jedna má vlastní specifický tón. Můžete si pořídit velikou chrámovou mísu, nebo malou, cestovní. I malá mísa vám přinese mnoho radosti v podobě krásných a jedinečných tónů.

Jaký typ nástroje je tibetská miska?

Tibetská miska, přesto, že se jí říká miska, je druh zvonu. Pro její rozeznění potřebujeme paličku, kterou pomalu přijíždíme po jejím okraji a tím vytváříme vibrace. Ty následně slyšíme jako příjemný tón misky. Abychom umožnili misce vibrace vytvářet, musíme ji mít položenou na polštáři, menší misky můžeme držet v ruce, ale jen jemně.

Jak se misky vyrábí?

Výroba tibetské misky má velký efekt na její tón – existují misky tepané (tradiční, nejdražší a zároveň nejoblíbenější mezi profesionály), lité a soustružené. Zdobení není výjimkou, ale ani pravidlem – nezdobená miska se nerovná nekvalitní misce.

Materiál bývá obvykle slitina sedmi kovů, ale objevují se i misky ze slitiny pěti kovů, tzv. „panchalogu“. To je posvátná slitina určená pro odlévání sošek do chrámů.

Nejprodávanější

6 položek celkem

Kovy ve slitině sedmi kovů představují tělesa sluneční soustavy:

  • Zlato = Slunce
  • Rtuť = Merkur
  • Měď = Venuše
  • Stříbro = Měsíc
  • Železo = Mars
  • Cín = Jupiter
  • Olovo = Saturn

Za kvalitnější jsou považovány misky ze slitiny sedmi kovů, protože nabízí vyváženější zvuk, který je pro tibetské misky zásadní.

Misky podle frekvencí

Každá miska vibruje v určité frekvenci. Frekvence zvuku mají v ezoterice různé významy. Proto je možné pořídit misky určené ke stimulaci různých čaker – každá čakra je spojována se svou frekvencí, na kterou je při výrobě možné misku naladit.